Vánoce - komerce nebo pohoda?

22. prosince 2011 v 14:30 | Sticky Bubblegum |  diary
Pro někoho jsou Vánoce tím nejlepším a nejdůležitějším svátkem v roce. Pro jiné zase zbytečností a svátkem komerce. První skupina lidí v sobě cítí vánoční náladu už od prvního Prosince a v chození po vyzdobených ulicích a obchodech, se přímo vyžívá. Druhá skupina prohlašuje věty jako: "Když chci někomu dát dárek, nemusím mu ho dávat zrovna na Vánoce, můžu mu ho dát kdykoliv!" Já osobně se řadím někam mezi tyhle dvě skupiny, ale svou nadšenost pro Vánoce, ale i důvod, proč bych Vánoce klidně neslavila, vám mile ráda vysvětlím.

Mraky a mrakodrapy dárků
Jsou lidé, a já jich pár znám, pro které nejsou Vánoce o dobrém jídle, rodině, pohádkách, ale o tom předvést kolik mají peněz a koupit co nejvíce (nebo co nejdražší) dárky. Pak je pravý opak lidí, i těch pár znám, kteří sice chtějí dostávat dárky, ale sami jsou trochu Harpagoni a žádné dárky pro ostatní kupovat nechtějí a pokud ano, tak třeba do 50,- Kč. Já nevidím nic špatného na tom, domluvit se s kamarádkou, že si koupíme dárek do určité (nízké) částky a schválně, kdo koupí originálnější, ale to už je něco trochu jiného. Ovšem rodičům a svému příteli kupuji dárků hodně nebo třeba jeden, ale musí stát za to. Kdybych za nimi přišla během roku a dala jim poukaz na pár dní do lázní, spíš by mě seřvali za vyhozené peníze, to ale o Vánocích udělat nemůžou, takže zrovna na tohle se mi Vánoce hodí. To samé přítel. Pokud bych mu jen tak dala dárek za pár tisíc, tak by mi slušně vynadal a nevzal by si ho, ale na Vánoce mé dárky přece odmítnout nemůže. A já prostě chci těmhle lidem vynahradit to, kolik peněz za mě během života vyhodili oni a za to, jací jsou. V tomhle jsou Vánoce dobré.

Vánoce nyní a kdysi
Když jsem byla malá, tak Vánoce byly něčím extra! Ujídala jsem čokolády z advenťáku a nemohla se dočkat. Když přišel den D, nedočkavě jsem počítala hodiny a vyčkávala na zazvonění Ježíška. Jenže to ještě Vánoce byly o něčem. Pekli jsme spolu cukroví, zdobili spolu stromek, dívali se spolu na pohádky a teď? Když přijdu ze školy, stromek je nazdobený, cukroví se koupí od cukrářky a všechny pohádky jsou po těch letech ohrané. Kdyby mi to nebylo blbé, tak bych si řekla o jeden dárek - letenku a odletěla bych na dva týdny do Anglie nebo někam jinam a celým vánočním svátkům bych se elegantně vyhnula.

Mimochodem, já nemůžu prozradit, jaké dárky pro koho chystám, ještě by si to tu přečetli a to by nebylo "vončo" - ale jaké dárky komu nadělíte vy? :) Případně - jaký máte na Vánoce názor (když porovnáte Vánoce, před X lety a dnes)?
 


Komentáře

1 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 22. prosince 2011 v 15:15 | Reagovat

Když jsem byla malá tak vánoce byly jiné. Jde vidět, jak moc a rychle se to mění, protože ještě nějakou tu tradici jsem v tom dřív cítila, ted už ne a to je mi jen dvacet. Vánoce ráda nemám a neprožívám je,cukroví nejím, vydržet doma mě stojí nervy a na nakupování dárků jsem antitalent. Každému kupuju tak dva, na víc prostě nemám a vesměs je to kosmetika a podobně, nemám na to fantazii.. dnešní vánoce sem tahají strašně moc rádoby trendů z ameriky, ale nejen to a to mi osobně strašně vadí, navíc je mi z toho, jak všichni pomalu už od září řeší vánoce, co budou kupovat a péct na blití..být po mém tak se s tím tak neseru, jednomu člověku, který pro mě bude důležitý bych dala něco symbolického a celé tyhle svátky by šly mimo mě, což to tak bude asi už za rok, letos jsem na vánoce doma spíš jen z donucení....

2 Katie Katie | Web | 22. prosince 2011 v 16:29 | Reagovat

Pro mě Vánoce už nejsou ono. Když jsem byla menší, bylo to kouzelné. Snad díky tomu, že jsem věřila na Ježíška. Na pohádky se těším, ale všechny jsem je už viděla xkrát a cukroví jsme letos taky nepekli. Ještě minulý rok to bylo parádní, ale letos bych se toho klidně vzdala... Ale stejně se trochu těším. :) A jaké mám dárky? No nic originálního to není, ale snad to potěší. :)

3 Fée Fée | Web | 22. prosince 2011 v 19:34 | Reagovat

Já mám Vánoce kouzelné pořád. Možná proto, že je bráchovi 8 a tak pořád hrajeme na Ježíška. Má to svoje kouzlo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.