Existují lidé, po kterých nezbude nic, než plné latríny.

10. února 2011 v 11:04 | your StickyBubblegum |  problem
Je snad tohle (viz. nadpis) smysl života?!

Není to dlouho, co se v televizních novinách objevila reportáž, o dětech, kteří nedaleko naší školy kradou v bytech a autech. Pro ty, kteří bydlí poblíž Stalingradu, nebylo překvapující, že děti jsou romské národnosti. Nemyslím si, že by byl jejich nápad, vloupat se do bytu a vykrást ho, ale také nemohu stoprocentně tvrdit, že děti poslali rodiče, kteří si jsou vědomi toho, že se jim nic nestane, když jim není 15 let. Rodiny, které žijí v rozpadlých domech nebo velmi malých bytech, to může fungovat tak, že matka je neustále na mateřské dovolené, otec je nezaměstnaný a bere podporu a aby si trochu přilepšili, pošlou své nezletilé dítě sem tam něco ukrást. I kdyby ne, tak dítě, které vyrůstá v takových podmínkách, asi nikdy nebude mít vysoké cíle. Jeho nejvyšším cílem bude dodělat základní školu a potom si co nejrychleji najít manželku, zplodit s ní pár potomků a pobírat podporu. Nemyslím si, že to tak je u každé z takových rodin, ale většinou asi ano. Nikdy jsem se nesetkala s Romem, který by pracoval třeba jako doktor, v bance ani v obchodě. Když je vidím pracovat, tak většinou jako zametače chodníků nebo popeláře. Neříkám, že popelář není důležitá práce, někdo odpadky odvážet musí, ale nepovažuji to za práci, kterou by dělal člověk s vysokými cíly.

Když rodiče dítěte budou mít jako nejvyšší vzdělání základní školu nebo výuční list, dítě se nebude muset moc snažit, aby se rodičům vyrovnalo. Řekne si, že táta pracoval celý život v továrně a tak tam bude pracovat také. Ale v rodinách, kdy mají rodiče několik vysokých škol, se asi často nestane, aby dítě nechtělo jít ani na střední školu. Jsou ovšem případy, kdy i dobré vzdělání rodičů může mít negativní vliv na vývoj a psychiku dítěte. Konkrétní příklad je, když dívka chce být návrhářkou nebo třeba pekařskou, protože jí daný obor jde a baví ji. Jenže matka, která má několik škol a je uznávaná doktorka nechce, aby její dítě bylo "jen" pekařkou a tak ho nutí do studia na školách, kde dítě není šťastné a pak třeba bude muset vykonávat povolání, které ho ani nebaví nebo nenaplňuje.

Něco podobného je, když dítě vyrůstá v rodině, kde rodiče kouří nebo holdují alkoholu. I když budou dítěti zakazovat alkohol nebo cigarety, dítě je neposlechne, protože když to mohou dělat jeho rodiče, proč by nemohlo také. A potom se lidé diví, že tolik mladých v dnešní době kouří nebo pije alkohol. Když jsem byla na pobytu v Anglii, moje host-mum si klidně v obývacím pokoji zapálila cigaretu se svou dcerou. Možná by to nebylo divné, ale té dívce bylo stejně jako mě.
Pokud dítě žije jen s matkou nebo otcem, protože má rozvedené rodiče nebo druhého rodiče ani nezná, může to mít také vliv na jeho vývoj. Hlavně v případě, kdy si rodič domů vodí každý týden nebo měsíc jiného "partnera". Potom se nikdo nesmí divit tomu, že se dítě třeba nikdy nevdá, ale bude žít promiskuitní život a bude se mu to zdát normální.Když se podívám po své třídě, moje odpověď na otázku, zda mají mladí lidé v dnešní době nějaké cíle, by byla záporná. Ale když se podívám na své kamarádky a lidi, kterými se obklopuji ve svém volném čase, tak ty rozhodně své životní cíle, pro které by toho udělali opravdu hodně, mají. Moje bývalá nejlepší kamarádka si přeje už od šesté třídy být zubařkou. V současné době je na gymnáziu a pořád se svého cíle drží. Už si i šetří peníze na vysokou školu a plánuje, kam se kvůli svému budoucímu povolání odstěhuje. Když se ale zeptám ve třídě, kdo chce jít na jakou vysokou školu nebo čím chtějí být, neodpoví mi snad nikdo. Tenhle přístup nechápu, protože já sama mám poměrně dost cílů. Už od základní školy mě baví psát. Psát články, povídky, básně, dělat rozhovory a tak podobně. I když jsem na oboru ekonomické lyceum, plánuji jít na vysokou školu, která je zaměřena na literaturu nebo žurnalistiku. Díky tomu se snažím v tomto směru zlepšovat. Našla jsem si několik brigád jako redaktorka v internetových magazínech, založila jsem si blog, kam pravidelně přidávám své básně, povídky a články. Díky tomu se mi ozvali lidé z TV Nova, kteří chtějí, abych psala pro jejich internetové oddělení. Na e-mail mi často chodí vzkazy, jestli bych pro různé firmy a jejich produkty nenapsala článek a neudělala jim tím reklamu. Také vedu ve Žďáře kroužek Mladý reportér, kde s dětmi vydáváme náš časopis.

V budoucnu se rozhodně chci dostat na svou vysněnou vysokou školu, pracovat jako redaktorka v nějakém opravdovém časopise, čímž nemyslím ty naše bulvární noviny a podobně. Ráda bych vydala alespoň jednu svou knihu nebo sbírku básní, odstěhovala se do svého bytu v Praze nebo nějaké anglicky mluvící země a měla manžela, čemuž se v dnešní době, kdy dívky považují manželství za přežitek, hodně lidí diví. Jeden nesmírně chytrý člověk, který je můj oblíbenec, co se týče historie, řekl: "Existují lidé, po kterých nezbude nic, než plné latríny." A já nechci být takovým člověkem. Chci, aby po mě zůstalo něco víc, než jen děti nebo dluhy. Nevím, jestli jsou mé cíle vysoké nebo naopak nízké, ale pro jejich splnění udělám cokoliv a nikdy nepochopím většinu svých spolužaček, které mi odpoví, že jejich největší cíl je udělat maturitu a pak se to nějak vyvrbí.
 


Komentáře

1 Vanesa Vanesa | Web | 10. února 2011 v 12:05 | Reagovat

Moc pěkný dess.

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 10. února 2011 v 12:13 | Reagovat

Je pravda, že rodina jakožto primární prostředí má na dítě obrovský vliv. Když to uvidí u rodičů, tak proč by to nedělalo, že. I když, i děti z milujících rodin, které by jim daly všechno, co jim na očích vidí, se můžou takhle "zkazit", což jsem sice nikdy moc nedokázala pochopit, ale je to i tak. Je fajn, když má člověk něco, za čím si jde, co ho donutí ráno vylézt z postele a jít dál :)

3 paxa paxa | Web | 10. února 2011 v 12:16 | Reagovat

oh, já tenhle článek žeru, i když bych to raději vystihla nějak jinak.
Tvé cíle mě těší. ´=)

4 Malkiel Malkiel | Web | 10. února 2011 v 12:17 | Reagovat

Navzdory trochu růžovému image máš dobré postřehy. Prostředí, v kterém vyrůstáme, naprosto zásadně ovlivňuje náš vývoj do budoucnosti. Rodina je pro dítě první školou a rodiče jsou prvními učiteli. Tento vliv je zcela dominantní oproti skutečné škole, kde dítě stráví pouhých 5-6 hodin, zatímco doma v rodině a nebo v okolním prostředí tráví zbývajících 18-19 hodin. Ty romské děti se vlastně pohybují v bludném kruhu, ze kterého je téměř nemožné vystoupit. Ony totiž nic jiného neznají. Když otec stráví půlku života ve vězení, tak od syna nelze očekávat nic jiného. On takové jednání totiž považuje za standard. Celý vývoj v dětství a mládí je o vzorech. A upřímně řečeno, ty vzory teď mladí nemají moc dobré. A to nejen v romské komunitě. Konzum, povrchnost, honba za majetkem. Velký vliv na to bohužel mají média, která určují co je IN a co je OUT.

5 Neriah Neriah | 10. února 2011 v 12:30 | Reagovat

Znám Romku, co dělá zdravotní sestru. Ale je pravda, že na ni měla dobrý vliv rodina, která ji adoptovala. Kdyby žila s biologickými rodiči, tak nevím, nevím. rodiče nás dokážou ovlivňovat, až je to děsivé.
Znám ale i jednu romskou rodinu, která žije slušně a spořádaně, jenže ve společnosti panují předsudky, a když si chtějí najít práci, nikdo je nechce jen proto, že jsou to Romové. Můj bývalý romský kamarád byl všestranně nadaný - hrál na kytaru, zpíval, dobře ovládal jazyky, rád četl... Ale jak to tak bývá, nakonec nedokončil základní vzdělání, protože mu to rodiče nechtěli dovolit (že prý nemají peníze na to, aby mu platili internát, hlavně že měli na nový notebook a telefon) a když jsem s ním teď po třech letech mluvila, tvrdil mi, že už ho nebaví žádná kniha, nejradši sedí u internetu a školu si dodělat nechce. U něj je to ale velká škoda. Romové jsou mnohdy talentovaní lidé, jen bohužel neznají jiné chování, než svých rodičů.

Já docela chápu, že někteří neví, co po matuře dělat, ostatně já v tom taky nemám jasno. V ničem nevynikám. Studovat literaturu by mě taky možná bavilo. Ale je tady pořád psychologie, speciální pedagogika... A musím vzít v potaz taky to, že mě studovat nebaví, učit se neumím a je vysoká pravděpodobnost, že kvůli zrakovému postižení budu dělat práci, která nebude odpovídat mému vzdělání.
Myslím ale, že je nejdůležitější, aby si člověk uvědomil, že má jeho život nějaký smysl a to i ve chvíli, kdy neví jaký. Není to tak dávno, co jsem uvažovala nad tím, co tady vlastně dělám, když jsem lehce nahraditelná a nic pořádně neumím. Je to deprimující pocit a člověk se jen plácá v sebelítosti, což nikam nevede.
Teď nevím, jaký má můj život smysl, ale věřím tomu, že nějaký má, a to je pocit k nezaplacení! :)

6 Majda Majda | E-mail | Web | 10. února 2011 v 12:36 | Reagovat

Překvapuje mě jak podobné máme cíle :). S tou třídou to máme podobně -> Když se zeptám,kdo chce jít na vysokou, všichni se na mě jenom otočí jako na blázna. A dál si dělají svoje inteligentní věci,například rozebírají proč matikářka nenosí čočky a proč má tenhle rád tuhle.
Já mám opravdu skoro stejné cíle jako ty - Chci jít na žurnalistiku. Chci si najít dobrou práci,vzít si někoho kdo mě bude mít rád.
K začátku článku -> Přesně jsi vystihla to,se zákazy cigaret a alkoholu. Pokud rodiče něco zakazují dítěti, přísně zakazují , tak má dítě potom stejně jenom větší chuť zkusit tu tajemnou, zakázanou věc.
Co dodat -> dobrý článek,vystihla jsi
to :))))

7 signoraa signoraa | E-mail | Web | 10. února 2011 v 13:18 | Reagovat

Já poznala jedno lékaře, který byl Rom. S jeho dcerou jsem chodila do školy. Maminka také pracovala. Není to úplně typický příklad, ale jen na dokreslení: když jsme měli ve škole tělocvik, který byl obvykle při odpoledním vyučování, tam my všichni přišli do školy - jak jinak - v teplákách. A romské děvče Boženka přišla vždy upravená a ty tepláky si nosila v tašce. Tato rodina se opravdu vymykala zvykům svého etnika. Občas se výjímka objeví, znám pána, který má titul PhDr. a je také romské národnosti. Ale, jak už napsal Malkiel, problém je v rodinách, kde od samého počátku chybí dětem vzor. To co vidí, pokládají za normu a podle toho se pak dál v životě chovají.
Přeju Ti, aby se tvůj sen, či cíl stal skutečností a ty ses dostala na svou vysněnou školu - máš dobře našlápnuto.

8 Morgiss Morgiss | E-mail | Web | 10. února 2011 v 14:27 | Reagovat

Moc pěkný článek..právě rómskými dětmi a mladistvými se při svém studiju zabývám a problematika je často ještě složitější než se může zdát. Stoprocentně máš pravdu že záleží na rodinných poměrech. Co se celkově týká mladých lidí, spousta z nich do budoucna nekouká, to je pravda. Málokdo má nějaký vysněný cíl. Mě osobně děsně vadí přístup typu, je mi jedno na jakou VŠ mě vezmou, hlavně abych nějakou měla...myslím, že ve chvíli, kdy člověk nedělá to, co ho baví, nemá to smysl. A tak jsem ráda, že mezi mé spolužáky patří pravdu jen lidé se zájmem o obor.

9 Angee.na Angee.na | Web | 10. února 2011 v 16:51 | Reagovat

MOment, proč teď nechodíš do školy?? Ty máš jarňačky??

10 Angee.na Angee.na | Web | 10. února 2011 v 17:08 | Reagovat

A opravdu si myslíš, že je to lepší než škola?? :D No, neříkám, že jsem se dnes nepokoušela simulovat :D (nevydařilo se :D)

11 Kvakva Kvakva | Web | 10. února 2011 v 18:15 | Reagovat

stačí ak nám napíšeš do objednávok. A tam si ťa isto všimneme.

12 LovelyRose♥ LovelyRose♥ | E-mail | Web | 10. února 2011 v 19:01 | Reagovat

Úžasný článek, tak romové jsou skoro všichni stejný (jen můj názor) a někteří jsou fakt pěkní ha*zlové (bez urážky, ale je to prada :D). Taky jsem neviděla roma pracujícího v bance nebo tak něco .. prostě vždycky byli buď ti zametači nebo pracovali jako popeláři, prostě vždy něco venku. Někteří romové jsou ale i hodní /málo často.../.

13 mell mell | Web | 10. února 2011 v 19:52 | Reagovat

Krásny článok .. Kradnú asi kôli rodičom aj ked je to trošku divné .. :D A prajem ti to aby si sa stalo tou akou chceš byť .. :))) Aj ja by som rada vydala knížku :D :D

14 Ketly Ketly | 10. února 2011 v 21:35 | Reagovat

Kdybych se zeptala u nás vě třídě kdo chce jít na vysokou, většina by řekla ano (jsme výběrová třída), ale pokud bych se zeptala v jiné třídě bylo by to nevím. A proč? Když jsme byli na lyžáku tak jsme se ptali jedněch potrhlejch holek (znáte to růžový, zmalovaný fifleny, bez urážky) proč se tak chovaj, proč se malujou, proč chtějí udělat dojem na kluky a na starší? Odpověď byla že neví kdy svět skončí a tak si chtějí každou vteřinu užívat. A to si myslím je ten problém. Oni nekoukají hodiny do zásuvky od elektřiny, nepřemýšlejí nad vlastní existencí a jejich (v mém případě "já" rozdělené na pět částí) já se nehádají mezi sebou. Ani prostě žijí a nepřemýšlejí nad tím co bude, fajn možná přemýšlejí v 1 hodinu ráno co si vezmou na sebe. Žijou dejme tomu od 12 do 19 a pak pro ně svět skončil. Kamarádky se jim rozutečou a co oni? Skončí s 3 dětmi, svobodný, závislí na přídavcích a na rodičích, kteří to s ní ještě kupodivu nevzdali. Kdyby se mě někdo zeptal co bych chtěla dělat a studovat, řekla bych mu že nevím, přestože to v duchu dobře vím. Ne každý se chce svěřovat se svými bláznivými  a nemožnými sny. Co se týče romů tak si myslím že rodiče na ně mají zásadní dopad. Dnes jsem sledovala seriál kde jeden muž říkal, že jeho otec na něj byl tvrdý a přísný a tak je samozřejmé že tak bude vychovávat i své děti. To mi příjde jako úplný nesmysl, lidé mají za úkol se zdokonalovat a ne zůstávat stále na stejné metě. Já se ve výchově svých rodičů snažím hledat chyby abych se jich pak mohla vyvarovat při výchově mých dětí.

15 Kris-E. Kris-E. | Web | 10. února 2011 v 22:40 | Reagovat

Skvělej článek! :) Vážně, ať už jsou tvoje články jakkoliv dlouhý, vždycky si je přečtu a vždycky jsou úžasný a hlavně pravdivý :)
Chtěla jsem se zeptat, mimo článek.. Mám pocit že jsi jednou v nějakém článku psala, že na střední jsi původně chtěla jít na cestovní ruch, můžu se zeptat v jakém městě ta škola byla? :)

16 NiNi NiNi | 11. února 2011 v 9:41 | Reagovat

Mooc pěkný článěk ;)

17 Boom Boom | Web | 11. února 2011 v 11:39 | Reagovat

maš nadherny blog !!

18 Ronnie Ronnie | Web | 11. února 2011 v 12:21 | Reagovat

Ruština je celkem lehká a podobná češtině :D Jinak dobrej článek ;)

19 pavel pavel | Web | 11. února 2011 v 12:38 | Reagovat

Taky se musím přiznat že mne tu překvapilo růžové image, protože už dlouho mi nikdo z takového blogu nenapsal komentář, ale máš pravdu že všechno záleží hlavně na rodině, v jakém prostředí vyrůstá dítě. A ty vyšší cíle? Kromě těch zanedbaných dětí je má asi každý, ale většinou pod vlivem různých okolností musí z nich částečně i slevit. Takový je prostě život. Někdo se prodere na výsluní, někdo ně, ale jsou i lidé, kteří dávají přednost prostému spokojenému životu. A někdy jim to i lidé, pro které je důležitá vysoko postavená práce, mohou dokonce i závidět. :)

20 melindac melindac | E-mail | Web | 12. února 2011 v 16:49 | Reagovat

To mi připomíná mě a mýho tátu .. je to majitel úspěšné firmy, která je rozšířená po ČR a SR, je to chytrý člověk a po mě vyžaduje abych měla samé jedničky a poté šla na mat-fyz .. matice nerozumím a fyziku jsme se vždy učila celý den a nic jsem stejně neuměla .. chce to protože on sám tam nešel, tak to chce po své dceři. A nemůže pochopit, že tohle dělat nechci. Stejně tak střední školu mi vybral on.

21 lola lola | 26. února 2011 v 19:53 | Reagovat

Zkus web o mp3 zdarma stahuj vice jak 300 000 mp3 bez omezeni: http://www.tvojemp3.net/ http://www.svetmp3.net/

22 eva eva | 2. března 2011 v 19:37 | Reagovat

hmm a vážně máš ve třídě takový osoby, který neví co chtějí? Vážně jsou na tom stějně úplně všechny? třeba je spíš jen ignoruješ a neposloucháš, protože jsi zahleděná jen do sebe

23 x-bubblegum-x x-bubblegum-x | Web | 2. března 2011 v 19:45 | Reagovat

[22]: Nějaká chytrá ne? :D

24 eva eva | 2. března 2011 v 19:47 | Reagovat

hmm spíš jen zvědavá víš? :D

25 x-bubblegum-x x-bubblegum-x | Web | 2. března 2011 v 19:49 | Reagovat

[24]: Jasný no, jsem úplně mega nejvíc zahleděná do sebe a proto píši věci, které nejsou pravda ;)

26 eva eva | 2. března 2011 v 19:53 | Reagovat

:D :D :D :D :D ale tady nikdo neřekl, že to není pravda :D :D :D tak nevímm, kde jsi na to přišla .... jenom třeba fakt všechny odsuzuješ a nemluvíš o nich nejlíp jen zbytečně. Ne každej chce všude všem říct jeho sny a tak víš. Zkus taky popřemýšlet o tom

27 x-bubblegum-x x-bubblegum-x | Web | 2. března 2011 v 20:01 | Reagovat

[26]: Andrejko, nebudu přemýšlet o takových zbytečnost. Mám svůj názor a ty se mysli co chceš "evo" ;)

28 eva eva | 2. března 2011 v 20:03 | Reagovat

Andrejko? promiň ale o kom to mluvíš :D :D :D fajn možná se nejmenuju Eva, ale žádná andrejka taky nejsem :))

29 x-bubblegum-x x-bubblegum-x | Web | 2. března 2011 v 20:06 | Reagovat
30 LoveShy LoveShy | Web | 8. července 2011 v 14:27 | Reagovat

Tak teďka nevím, co říct. Já třeba taky ráda píšu, líbilo by se mi být novinářkou, redaktorkou a napsat knihu.. a taky mám své sny a cíle.. cestování, being happy.. blabla. Ale to jsou všechno takové ohrané fráze.. já v podstatě taky nevím, co jednou chci dělat. Nevím, jestli je to obor, v kterém mám šanci uspět, teď jdu do třeťáku, taky jsem na ekonomickém lyceu a mým dosavadním cílem JE udělat maturitu. Zase bych všechny tak neodsuzovala. Někdo prostě NEVÍ, ale není to nic špatného. Buď ráda za to, že máš představu o tom, co chceš dělat.. Ostatním to dříve či později také dojde.

31 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 8. července 2011 v 19:33 | Reagovat

Musím říct, moc dobrý a výstižný článek i s nadpisem. Když se takhle zeprám ve třídě, kdo by chtěl čím být  anikdo neodpoví, zdá se mi, jestli snad nežijou jen pro okamžik nebo pro nic )a zbydou po nich latríny :) (má vlastně ten smajlík cenu? Ono je to úsměvné, ale na jednu stranu ne))

Já bych ze všeho nejradši chtěla být pilotka, ale  i kdybych měla tu možnost i finance, asi by mě nevzali na pilotní výcvik, protože můj zdravotní stav, který sic není špatný, by byl pro ně nevyhovující. Ale aspoň se budu snažit pracovat někde v leteckém průmyslu. :)

A tobě přeju hodně štěstí, ať se ti sny splní. :)

32 Shariony Shariony | Web | 9. července 2011 v 11:39 | Reagovat

Moc pěkný článek, jdeš si za svým snem a to je moc dobře. Držím pěsti, ať ti to vyjde! :-)

33 wellness wellness | E-mail | Web | 14. července 2011 v 10:36 | Reagovat

Lidé (a to platí tedy hlavně o dětech) dělají jen 10% z toho co jim řeknete a 90% z toho co vidí kolem sebe.

Já jsem na střední škole, ale taky nevěděl co budu dělat. A tak jsem poslouchal rodiče a učitele a rady typu, dobře se uč, udělej si školy, najdi si dobře placené místo a to si udrž. Až po 30-tce mi došlo jak je to špatná filosofie (teda ona je dobrá, ale ne pro Vás, ale pro stát a zaměstnavatele). Teď hodlám zahodit svých předchozích 10 let a věnovat se tomu co mě baví. Doporučuji se hodně zamyslet na tom co Vás baví. Vy budete žít svůj život, ne Vaši rodiče, ani ne Váš učitel a už vůbec ne pan prezident.

Nejhorší na tom všem je, že ty lidé co naplní jen ty latrýny si je ani nepostaví a ani je nevynosí. Tedy kromě toho, že nemají žádný přínos tak ještě zatěžují ty ostatní.

34 Kate Kate | Web | 29. října 2011 v 22:16 | Reagovat

dokonale napsané :) souhlasím se vším. Je vidět že ty za svými cíly opravdu jdeš :) Já na vysokou určitě jít chci, ale zatím netuším co chci v životě dělat. Taky bych ráda aby po mě něco zůstalo ale pořád ještě nevím v čem jsem dobrá, co bych měla dělat a:/

35 Frank Frank | Web | 11. září 2013 v 18:07 | Reagovat

Škoda že už o nich není moc slyšet :( maopak jsou na jejich místě jíne pro mě neposlouchatelné kapely :( http://www.bezhotovostnipujcky.eu/

36 WaclawZ WaclawZ | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 11:23 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.