Hunger Games

5. prosince 2010 v 11:01 | your StickyBubblegum |  tips
Protože je tématem týdne "Má oblíbená kniha" rozhodla jsem se, že na tohle téma něco napíšu. I když jsem se o té knize už zmiňovala, zmíním se o ní znovu. Když se to tak vezme mám hodně oblíbených knih v každém žánru. Z takové té klasiky mám nejraději Lolitu, z dobrodružných knih Šifru mistra Leonarda, z románů trilogii Šeptej do ticha, z pohádek Paní Láryfáry, z těch romanťáků asi Stmívání, ale v poslední době je mou nejoblíbenější knihou nebo spíš nejoblíbenější trilogií, z žánru tak nějak fantasy/sci-fi/romanťák, Hunger Games. Před dvěma měsíci u nás vyšel druhý díl Hunger Games: Vražedná pomsta, ten díl jsem chtěla hnedka k svátku a během 2-3 dnů jsem knihu přečetla.

Pokud chcete vědět o čem knihy jsou v "kratší" verzi tak CČ


Děj se odehrává v budoucnosti v troskách Ameriky, kde se nachází země Panem, která se skládá z 12 krajů, kterým velí hlavní město Kapitol. První kraj se má nejlépe, stačí jim zmáčknout tlačítko a do pár vteřin mají na stole teplé jídlo, jaké je jen napadne. Libují si v plastických operacích, takže obyvatelé vypadají velmi zajímavě a všechno je u nich dost vymakané. Tři nejvyšší kraje se také mají poměrně dobře, ale ty zbylé... připomínají spíš středověk. Lidé musejí jíst bobule a kořínky, občas se jim poštěstí koupit si hnusný chléb. Mají přísně zakázáno lovit. Ale to nějak nedodržuje obyvatelka 12 kraje, 16ti letá Katniss a její kámoš Hurikán. Ti se vydávají na nebezpečné území lesa a loví každý den, aby jejich rodiny měli co jíst. Katniss žije s mladší sestrou a matkou, protože její otec zahynul v dole. Každý kraj je na něco zaměřený, někde všichni musí těžit uhlí, jinde všichni pracují v sadech a podobně. Kdysi nebylo jen 12 krajů, ale bylo jich 13. Jenže jeho obyvatelé se vzbouřili proti útisku Kapitolu, ten na ně poslal atomové bomby a 13 kraj srovnal se zemí. Jako "památku" na to, že se lidé nemají bouřit, Kapitol pořádá každá rok tzv. Hunger Games, v překladu Hladové hry. Je to vlastně taková reality show. Z každého kraje se nahází jména všech dětí od 12ti do 18ti let do slosování. Potom se vytáhne jméno jedné dívky a jednoho chlapce. Ti se pak pošlou do Kapitolu, kde se představí veřejnosti, udělá se s nimi rozhovor a pak... je zavřou do arény, kde jim dají zbraně a jídlo, každý si ho ale musí ukořistit sám a mají jeden úkol. Zabít se. Vítěz může být jen jeden a to ten, který přežije. Aby to nebylo málo, tahle "show" se přenáší ve všech televizích. Tenhle rok vylosují za 12tý kraj chlapce Peetu a také... sestru Katniss. Jenže Katniss v žádném případě nechce, aby šla do Arény její sestra a tak se za ní přihlásí jako dobrovolnice. Ve 12 kraji byl za celých desítek let jediný vítěz, takže nikdo nevěří, že by se Katniss nebo Peeta mohli vrátit. Ale jak to celé dopadne?

Druhý díl: No dopadlo to tak, že se celá Aréna vyvraždila tak nějak navzájem, ale díky "podvodu" vyhrála Katniss i Peeta! Poprvé byly dva vítězové. Jenže Kapitol to považuje za vzpouru a snaží se teď Katniss zničit! Nejdříve jí donutí, aby oznámila zásnuby s Peetou, se kterým mají povinně hrát zamilovanou dvojici, což ovšem Peeta nemusí, protože Katniss doopravdy miluje. Potom je do 12 kraje poslána hlídka, která trestá sebemneší prohřešek, takže je pořád někdo veřejně bičován. A Kapitol zuří čím dál víc, protože i přes tyto opatření, si lidé z jiných krajů pamatují co všechno Katniss jako vzpouru v Aréně předvedla a kraje se začínají bouřit. I když Katniss a Peeta teď žijí ve vesnici vítězů a mají dost peněz, mají také pořád strach. Aby je Kapitol nadobro odstranil vymyslí si, že v letošních Hunger Games nebudou vybráni děti jako vždy, ale že budou losování vítězové z předešlých ročníků. Protože ve 12 kraji byly za celou dobu jenom 3 vítězové Katniss, Peeta a Hitmych, tak je jasné, že Katniss do Arény půjde 100%. Při představě, že tu hrůzu bude muset prožít znovu se zhroutí a to hlavně proto, že je to největší podraz jaký si Kapitol mohl dovolit, protože vítězům je už navždy zajištěna imunita a do Arény by se neměli vrátit. Jenže teď se Katniss i Peeta musí znovu potýkat s ostatními. Katniss ještě před tím, než musí odjet zptáky do Kapitolu jde do lesa a potkává dvě divné dívky, které pocházejí z jiného kraje, což je divné, protože kraje jsou od sebe pečlivě střeženy. Dívky řeknou, že jdou do 13 kraje, který i když je zničený, tak prý v podzemí stále žijí jeho obyvatelé a vymýšlí pořádnou vzpouru. Katniss tomu moc nevěří a potom jede zpět do Kapitolu. Tam Peeta vymyslí dobrou strategii a v přímém přenosu řekne, že Katniss je těhotná. To už začnou zuřit i obyvatelé Kapitolu, protože jim to celé také příjde nefér, ale proti prezidentovi, který si to celé vymyslel nic nezmůžou. Jenže letos je to v Aréně divné. Jsou tu soutěžící, kterým je i 80 let a hlavně - plno lidí se nesnaží Katniss nebo Peetu zabýt, ale pomáhají jim a chrání je před ostatními. Pak se všechno co se dějve v Aréně začne pomalu spojovat... lidé v Aréně jsou domluveni a všichni se teď chtějí vzbouřit proti Kapitolu. V půlce her se do Arény "dostane" vznášedlo, které polovinu sotěžících co zatím žije odnese pryč. Katniss a pár lidí co jí pomáhali. Vznášedlo řídí lidé od Haitmycha a míří do 13 kraje. Jenže ostatní, hlavně Peeta, neměli to štěstí, protože je odneslo vznášedlo patřící Kapitolu...
 


Komentáře

1 Andie Andie | Web | 5. prosince 2010 v 11:28 | Reagovat

Tak to jsem vůbec nečetla a ani to neznám, ale zní to dobře :)

2 Nikol :P Nikol :P | Web | 5. prosince 2010 v 11:30 | Reagovat

Vůbec nevím o jakou knížku jde ale kdybych četla knížky častějš tak bych se na ní i podívala :P

3 /P&P/ Ola* /P&P/ Ola* | Web | 5. prosince 2010 v 14:34 | Reagovat

to vůbec neznám ;);) dneska Čert a Mikuláš že?? :DD mám pocit že mě seberou :DD jak seš na tom ty?? a u mě na blogu je nová soutěž byla bych moc ráda kdyby ses přihlásila :-)

4 V xoxo V xoxo | Web | 6. prosince 2010 v 15:11 | Reagovat

Tvůj popis mě zaujal a tak jsem si našla české stránky této knížky/ek a přečetla si stáhlou první kapitolu. Myslím že je to zajímavý příběh a hlavně hodně originální nápady. ,) mám v plánu si přečíst alespoň první díl.

5 ucesy-pro-dlouhe-vlasy ucesy-pro-dlouhe-vlasy | Web | 6. dubna 2011 v 16:03 | Reagovat

mocinky dobrej blog

6 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 25. června 2011 v 4:33 | Reagovat

Chceš vyhrát Minibike, R/C model Ferrari, originální hru COD:Black Ops nebo MP4 přehrávač ? Koukni se na http://raketka.cz/soutez-c.-1 a zůčastni se letní soutěže raketka.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.